همايش معاونان عمراني استانداري ها در وزارت كشور برگزار شد

همايش معاونان عمراني استانداري ها در وزارت كشور برگزار شد

بیست و دومین همایش معاونان عمرانی استانداریها باحضور وزیر کشورو روسای کمیسیون های شوراها و امور داخلی و عمران مجلس در وزارت کشور برگزار شد

همايش معاونان عمراني استانداري ها در وزارت كشور برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور ، وزير كشور در اين همايش طي سخناني با گراميداشت حماسه نهم دي ماه كه در ان روز حضور پررنگ مردم كشورمان در صحنه قدرتهاي بزرگ و فتنه گران را براي چندمين بار شكست داد ، گفت : هر ثانيه سال اخر دولت دهم براي كار و تلاش و خدمت رساني بسيار مهم است و تمامي فعاليتها بايد به نحو مطلوب و با جديت پي گيري شود.

مهندس مصطفي محمد نجار در ادامه با اشاره به جايگاه تاثيرگذار فعاليتهاي عمراني در توسعه شهرها و مناطق روستائي كشور تاكيد كرد:خوشبختانه نهضت عظيم آباداني در كشور با وجود تحريم ها همچنان در سراسر كشور رو به جلو پيش مي رود و شاهد ارائه خدمات صادقانه از سوي دولت و دست اندركاران مديريت شهري و روستائي در شهرها و روستاها و رفع محروميت ها هستيم.

وي جايگاه معاونان عمراني استانداري ها در هماهنگي فعاليتهاي عمراني در استان ها را مهم برشمرد و از آنها خواست  بر اجرا و اتمام طرح هاي ملي و استاني با توجه به اينكه در سال آخر فعاليت دولت هستيم،نظارت هاي لازم را به عمل آورند.

وزير كشور در بخش ديگري از سخنانش به برخي فعاليتهاي صورت گرفته در عرصه هاي مديريت شهري و روستائي طي دولت نهم اشاره نمود و افزايش ايستگاه هاي اتش نشاني،توسعه طرح هاي مديريت پسماند،افزايش سرانه فضاي سبز شهري، استفاده از ابزارهاي نوين تامين مالي،گسترش خطوط مترو،توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي شهري و واگذاري وسائل نقليه عمومي با يارانه هاي دولتي،پرداخت يارانه بليت و تاسيس دهياري را از جمله آنها برشمرد.

مهندس نجار در ادامه از معاونان عمراني استانداري ها خواست اهتمام لازم را در زمينه هاي مديريت هزينه هاي پروژه هاي اجرائي ، بهره گيري از ظرفيت تهاتر براي اجرا و اتمام پروژه ها ،‌نظارت بر طرح هاي مهر ماندگار ،تحقق مصوبات سفر هاي استاني هيات دولت، جلب سرمايه هاي خارجي و بخش خصوصي در پروژه هاي شهري و روستائي و شناسائي در آمدهاي پايدار مالي داشته باشند.

رعايت سياست هاي عمومي دولت در وضع و وصول عوارض مطابق قوانين بالادستي ،رعايت 15 بهمن ماه زمان تعيين شده براي وصول عوارض، تدوين برنامه پنج ساله شهرداري ها ،تشكيل هيات هاي حل اختلاف، نظارت بر عملكرد شوراها و فراهم اوردن زمينه لازم براي ترويج  الگوهاي معماري ايراني – اسلامي ديگر موضوعاتي بود كه وزير كشور از معاونان عمراني استانداري ها خواست تا توجه لازم را به آن به عمل آورند.

وزير كشور همچنين  بر فراهم نمودن زمينه تقويت دهياري ها ، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي و بهبود شاخص هاي ارتقاي شهري و روستائي، توجه كارشناسي و نظارت بر پروژه هاي مسكن مهر، مقاوم سازي بناها در شهرها و روستاها، صرفه جوئي در مصرف انرژي از سوي دست اندركاران مديرت شهري و روستائي و آمادگي براي مقابله با حوادث ناشي از سرماي هوا در فصل زمستان نظير يخبندان و قطع گاز تاكيد نمود.

وي همچنين به دو سال اجراي قانون هدفمندي سازي يارانه ها در كشور اشاره كرد و گفت : اجراي اين قانون ثمرات و بركات زيادي براي ما داشته كه صرفه جوئي انرژي در كشور ،بي نيازي از واردات بنزين و گازوئيل،كاهش قاچاق فراورده هاي نفتي، مديريت مصرف به ويژه از سوي مردم و افزايش بهره وري از جمله آنهاست.

مهندس محمدنجار با اشاه به در پيش بودن انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در بهار سال 92 گفت:  رويكرد دولت و وزارت كشور ، بستر سازي براي برگزاري يك انتخابات پرشور و قانون مدار با حضور گسترده مردم است و  همه تمهيدات انديشيده شده  و كارها در مجراي قانوني خود دنبال مي شود .

وزير كشور در خصوص جايگاه شوراهاي اسلامي شهر و روستا گفت : شورا محل تجلي اراده مردم مي باشد و تاكنون منشأ خدمات اثرگذاري بوده وبا توجه به برنامه ريزي ها به عمل امده شوراهاي چهارم از تخصص و كارآيي بيشتري برخوردار خواهند بود و تعداد اعضاي شوراها نيز افزايش مي يابد تا اين نهاد مردمي از استحكام بيشتري برخوردار شود .

وي در ادامه با بيان اينكه مسئولان كشور در حال برنامه ريزي براي اقتصاد بدون نفت هستند ، افزود: دشمنان نظام با توجه به ضررهائي كه از تحريم ايران نصيبشان شده در آستانه برگزاري دو انتخابات رياست جمهوري و شوراها در بهار سال 92 ، به موازات تحريم ها در حال هجمه هاي تبليغاتي ،بزرگ نمايي مشكلات و سياه نمايي كارهاي بزرگ انجام شده در كشور هستند.

مهندس نجار تصريح كرد: تهديدات ناشي از تحريم  براي ما به يكسري فرصتها تبديل شده كه بسياري از آنها در حوزه عمراني قرار گرفته و اينكه بسياري از امور كه تا پيش از اين فقط توسط متخصصان خارجي انجام مي شد اما امروز با خلاقيت و نوآوري متخصصان داخلي و با  دانش بومي صورت مي گيرد ، نمونه اي از اين امر است كه فضاي جديدي را براي حركت به سمت رشد و پيشرفت و توسعه همه جانبه كشور پيش روي ما قرار داده است.

پيش از سخنان وزير كشور چهار نفر از معاونان عمراني استانداري ها به نمايندگي از سايرين ضمن تشريح موضوعات كاري عرصه هاي عمراني و مديرت شهري و روستائي،پيشنهادهائي را مطرح ساختند كه برخي از انها به اين شرح بود: رفع مشكلات پيش روي تهاتر پروژه هاي عمراني با همفكري دولت و مجلس، واگذاري اعتبارات مربوط به حوادث غير مترقبه به وزارت كشور براي پرداخت به استان ها،ضرورت حضور معاونان عمراني استانداري ها در شوراي برنامه ريزي استان،كميته تخصيص اعتبارات آلايندگي استانها و كميته تخصيص اعتبارات عمراني وجاري استانها، مشخص شدن جايگاه معاونان عمراني استانداري ها در حوزه پدافند غير عامل  در استانها ،رفع مشكل بوجود آمده براي تامين قير طرح هاي شهري و روستائي طي همفكري با وزارت  نفت، توجه بيشتر بانك ها به موضوع احيا و نوسازي بانك هاي فرسوده، توجه به تامين زيرساختهاي مسكن مهر،مشخص شدن ماليات مسكن مهر و تعيين تكليف نيروهاي قراردادي شهرداري ها.

در بخش ديگري از اين همايش ،دكتر امير خجسته رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس شوراي اسلامي از آمادگي اين كميسيون براي همفكري با وزارت كشور ،سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور،استانداري ها ،شهرداري ها،دهياري ها و شوراها براي اصلاح،به روز رساني و و رفع خلاهاي قانوني به منظور تقويت مديريت شهري و روستائي در ارتقاي خدمت رساني به شهروندان خبر داد.

وي افزود:كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس همواره آماده دريافت نظرات و پيشنهادهاي شهرداري‌ها،دهياري‌ها و شوراها و استانداريها مي باشد.

 دكتر خجسته ضمن با اهميت قلمداد كردن نقش دهياري ها درعمران؛آباداني و پيشرفت روستاها تصريح كرد:با وجود جايگاه تاثير گذار دهياري ها در توسعه همه جانبه مناطق روستائي اما اين حوزه فاقد قوانين لازمست و در تلاشيم طرح جامع دهياري ها را مجددا در مجلس مطرح نمائيم.

رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس شوراي اسلامي همچنين ابراز اميدواري نمود كه همايش معاونان عمراني استانداري ها اتاق فكر اين كميسون باشد و مباحث تخصصي حوزه هاي مديريت شهري و روستائي و پيشنهادهاي مناسبي را به مجلس ارائه نمايد.

وي در ادامه بر مناسب سازي فضاهاي شهري براي معلولان و سالمندان ، جلوگيري از مهاجرت به شهرها و مقابله با حاشيه نشيني و ساخت و سازهاي غير قانوني ،تقويت خدمت رساني شهرداري ها در  حوزه هاي حمل و نقل عمومي ،توسعه فضاي سبز،توسعه حدمات شهري و توسعه فرهنگ شهروندي تاكيد نمود.

دكتر خجسته همچنين با تاكيد بر تخصصي شدن امور در حوزه هاي مديريت شهري و روستائي بر آموزش مستمر كاركنان شهرداري ها و دهياري ها ، نظارت مستمر بر اجراي پروژه هاي شهري و روستائي و رعايت الگوها و اصول معماري ايراني و اسلامي با همكاري وزارت كشور و استانداري ها تاكيد كرد.

در ادامه مهندس علي اكبر آقائي رئيس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي از معاونت عمراني وزارت كشور و معاونان عمراني استانداري ها خواست تا نظير سال هاي قبل نمايندگان خود را در هنگام تدوين لايحه بودجه سال 92 به منظور در نظر گرفته شدن موضوعات مورد نظر به اين كميسيون معرفي نمايند.

وي همچنين با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب اسلامي در خصوص ضرورت اجراي اقتصاد مقاومتي افزود: در تصميمات مجلس موضوعات حوبي در اين خصوص وجود دارد و مطابق اين طرح ، بايد تمركز منابع بر روي پروژه هائي باشد كه با توجه به ظرفيتهاي موجود،زودتر به اتمام مي رسند.

رئيس كميسيون عمران مجلس در ادامه  بر تامين بودجه پروژه هاي عمراني از طريق انتشار اوراق مشاركت، واگذاري پروژه ها،ارائه اوراق قرضه به پيمانكاران، جلب سرمايه هاي بخش خصوصي و خارجي و ضرورت جلب اطمينان سرمايه گذاران و بهره گيري از تسهيلات بانكي نظير "ال سي" تاكيد نمود.

در ادامه اين همايش مهندس ارشاد منش معاون هماهنگي امور عمراني وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور طي سخناني بر نظارت لازم معاونت هاي عمراني استانداري ها بر نحوه اجرا و اتمام صحيح پروژه هاي عمراني حوزه مديرت شهري و روستائي تاكيد نمود.

وي همچنين بر نظارت معاونتهاي عمراني استانداري ها بر عملكرد شهرداري ها و دهياري ها با توجه به اينكه در فصل زمستان و در آستانه خاتمه سال هستيم نيز تاكيد نمود تا در روند خدمت رساني به مردم خللي وارد نشود.

رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با  اشاره به برگزاري آزمون استخدامي شهرداري ها در 26 استان، از برنامه ريزي براي برگزاري اين آزمون در استان هائي كه  آزمون تاكنون در آنها برگزار نشده وهمچنين استان هائي كه متقاضي برگزاري مجدد هستند  خبر داد و از معاونت هاي عمراني استانداري ها خواست تا پي گيري هاي لازم را به عمل آورند.

مهندس ارشاد منش همچنين اظهار كرد: در حال پي گيري اختصاص اعتبارات لازم و تامين واگن ها براي راه اندازي خط يك چهار طرح قطار شهري اصفهان،تبريز،شيراز و قم ،كه از طرح هاي مهر ماندگار نيز هستند،مي باشيم تا در ابتداي سال آينده اين امر محقق شود.

در بخش هاي ديگر همايش معاونان عمراني استانداري ها، نماينده ديوان محاسبات توضيحاتي را در خصوص سياستها و برنامه هاي اين ديوان در  حوزه امور عمراني استان ها بيان نمود و به پرسش هاي حاضران پاسخ گفت. نماينده وزارت صنعت،معدن و تجارت نيز  طرح ملي خدمات الكترونيكي در مديريت پروژه ها را براي حاضران در اين همايش تشريح نمود.

همچنين معاونان سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور ،مديران حوزه عمراني وزارت كشور و مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور نيز گزارشي از فعاليت هاي حوزه كاري خود بيان نمودند و به پرسش هاي حاضران پاسخ گفتند.